Irygator dentystyczny Aquajet LD-A9 to z pewnością produkt, który zdecydowanie warto brać po uwagę jeżeli jesteśmy w trakcie poszukiwania urządzenia do codziennej zaawansowanej pielęgnacji jamy ustnej. Model LD -A9 oparty jest na swoim poprzedniku, irygatorze Aquajet LD-A8. Producent unowocześnił konstrukcję, zwiększył przepływ wody i moc pracy, co w końcowym efekcie przełożyło się na powstanie wysokiej klasy produktu.
Pochodząca z Singapuru firma Little Doctor International (S)Pte. Ltd. od lat dostarcza sprzęt medyczny przeznaczony dla różnych gałęzi medycyny, który jest wykorzystywany do diagnostyki, leczenia i profilaktyki różnych schorzeń. W związku ze specyfiką prowadzonej działalności, firma musi spełniać szereg wymagań i certyfikacji aby dostarczane przez nią produkty były zgodne z obowiązującymi przepisami oraz przechodzą kontrolę jakości dla urządzeń stosowanych w medycynie. Rejestracja w Ministerstwie Zdrowia danego kraju gwarantuje, że dany produkt spełnia wymogi stawiane urządzeniom medycznym. Irygator dentystyczny LD-A9 nie jest urządzeniem AGD jak pozostałe tego typu urządzenia a certyfikowanym wyrobem medycznym.
Na wstępie warto wyjaśnić czym są irygatory wodny jaką rolę odgrywają w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej oraz na co zwrócić uwagę, kiedy stajemy przed wyborem zakupu urządzenia.
1. Dlaczego warto wdrożyć irygator dentystyczny codziennej rutyny profilaktycznej?
Irygatory stomatologiczne zdecydowanie zmieniają jakość i efektywność codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Irygacja wodna pod ciśnieniem wraz z czyszczeniem mechanicznym (szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystyczne czy szczoteczek międzyzębowych) stanowi najskuteczniejszą ochronę przeciw zalegającej płytce nazębnej. Niedostateczna higiena jamy ustnej przekłada się na osłabienie szkliwa zębów, ubytki próchnicowe, nadwrażliwość, przebarwienia szkliwa, nieświeży oddech aż po poważne choroby przyzębia, które skutkować mogą nawet utratą zębów. Zdrowie jamy ustnej zależy od umiejętnego usuwania przyczyn stanowiących zagrożenie a zalegająca płytka to jeden z kluczowych inicjatorów problemów w jej obrębie.
Irygator wodny to urządzenie, które pod odpowiednio wysokim ciśnieniem wody wypłukuje z trudno dostępnych miejsc resztki pożywienia oraz bakterie tworzące płytkę nazębną i kamień nazębny, luzuje jeszcze nie do końca zmineralizowany biofilm, co ułatwia jego usunięcie podczas szczotkowania. Strumień wody masuje jednocześnie dziąsła poprawiając ich elastyczność i ukrwienie co jest szczególnie pożądane u Pacjentów obciążonych chorobami, które wpływają na stan dziąseł oraz u osób u których rozpoczęły się niekorzystne procesy związane z postępującym wiekiem.
2. Czy irygator dentystyczny można stosować codziennie?
Nie tylko można a wręcz trzeba. Irygację powinno się przeprowadzić przynajmniej raz dziennie (wieczorem) ale rekomenduje się tu częstotliwość odpowiadającą szczotkowaniu zębów - dwa razy dziennie. Pacjenci posiadający aparaty ortodontyczne będą korzystać z urządzenia częściej, po każdym posiłku. Elementy stałego aparatu ortodontycznego utrudniają pielęgnację zębów, często samo szczotkowanie zębów nie będzie wystarczające.
3. Czy każdy może stosować irygator dentystyczny?
W zasadzie tak. Ograniczeniu podlegają Pacjenci po zabiegach chirurgicznych i w każdym innym przypadku, w którym będzie takie zalecenie lekarskie. Warto zawsze po zakończonej wizycie stomatologicznej jeżeli były przeprowadzanie jakieś zabiegi na tkankach, zapytać czy można będzie bezpiecznie stosować irygację wodną czy ewentualnie należy się wstrzymać przez jakiś czas.
4. Irygator bezprzewodowy czy irygator stacjonarny, który będzie lepszym wyborem?
Pierwszymi irygatorami, które pojawiły się w sprzedaży były urządzenia stacjonarne zasilane sieciowo, w od niedawna na rynku pojawiła się oferta urządzeń bezprzewodowych, która sukcesywnie się rozwija w kierunku parametrów jakie oferują irygatory stacjonarne.
Co warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru pomiędzy urządzeniem stacjonarnym a zasilanym akumulatorowo?
Do zalet urządzeń stacjonarnych należą: odpowiednio wysoka moc, możliwość regulacji ciśnienia, duży zbiornik na wodę, co pozwoli nam na dokładne oczyszczenie jamy ustnej bez koniecznych przerw na uzupełnianie wody. Nie ma tu też ryzyka rozładowania się urządzenia, wtedy kiedy będzie nam najbardziej potrzebne, ponieważ do jego pracy prócz płynu wystarczy nam prąd w gniazdku. Decydując się na irygator dentystyczny warto wcześniej zaplanować gdzie będzie stał i czy długość kabla zasilającego pozwoli nam na komfortową irygację. Model LD -A9 ma pewną przewagę nad innymi urządzeniami stacjonarnymi w tym temacie ale o tym napiszemy za chwilę. Z irygatorem stacjonarnym ciężko też podróżować, jeżeli częste przemieszczanie się stanowi istotny element naszego życia. Od naszych Klientów często słyszymy, iż nie wyobrażają sobie nie stosować irygacji wodnej przez dłuższy czas, więc często decydują się również na zakup urządzenia bezprzewodowego, który towarzyszy im w podróżach.
Oferta irygatorów bezprzewodowych, jak wcześniej napomknęliśmy stale się rozwija. Początkowo urządzenia generowały niską moc pracy co przekładało się na słabe ciśnienie wody oraz posiadały zbiorniki o pojemności do 150 ml, co pozwalało jedynie na szybkie przepłukanie jamy ustnej. Nie ma tu mowy o dokładnym czyszczeniu, którego wymagają Pacjenci z aparatami ortodontycznymi, mostkami czy implantami. Obecnie w sprzedaży pojawiły się urządzenia o zbiornikach do 300 ml, generujące zadowalające ciśnienie wody. Do niewątpliwych zalet tego typu urządzeń należy brak kabla zasilającego. Irygatory tak jak szczoteczki ładuje się akumulatorowo, a czas pracy na jednym naładowaniu baterii pozawala na kilkudniowe stosowanie urządzenia bez konieczności doładowania. Czas ten będzie różny dla różnych urządzeń, zależnie stosowanego programu (im wyższe ciśnienie wody tym większa intensywność pracy irygatora) lub wielkości pojemnika. Irygatory tak jak szczoteczki elektryczne zasilane są najczęściej baterią litową, która ma określoną żywotność i wymagają odpowiedniego przestrzegania warunków eksploatacji.
Irygatory stacjonarne posłużą nam zdecydowanie dłużej o ile będziemy dbać o ich regularne odkamienianie. Twarde osady , które odkładają się w przewodach powodują zatkanie przewodu a nawet jego pęknięcie. Regularna konserwacja wyklucza te ryzyko.
5. Czy do irygatora można wlewać płyn do płukania jamy ustnej?
Rekomendowane jest stosowanie czystej wody o niskiej twardości. Urządzenia bez względu czy jest to irygator bezprzewodowy czy stacjonarny wymagają odpowiedniej konserwacji. Należy regularnie odkamieniać (np. proszek Redesept) oraz wentylować. Nie należy w zbiornikach pozostawiać stojącej wody, zadbać aby była ona wypompowana z urządzenia możliwie do końca, nie pozostawiać na rękojeściach końcówek. Irygator pracuje w środowisku wodnym co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów we wnętrzu urządzenia. Na noc można otworzyć wlew wody w urządzeniach bezprzewodowych czy zdjąć pojemnik z irygatora stacjonarnego i pozostawić go do przesuszenia
Co do stosowania płynów do płukania jamy ustnej należy wziąć pod uwagę dwie kwestie. Zdecydowana większość płynów do płukania jamy ustnej to wyroby gotowe do użytku. Ich rozcieńczenie wodą pozbawia je ich właściwości. Więc jeżeli producent nie zawarł jasnej instrukcji w jakiej proporcji należy rozcieńczyć płyn, nie robimy tego. Druga sprawa to fakt, iż irygatory dentystyczne to produkty opracowane do pracy z czystą i miękką wodą. Płyny pozostawiają osady, które mogą spowodować uszkodzenie urządzenia. Niektóre marki dopuszczają takie praktyki z zastrzeżeniem, iż należy po użyciu płynu innego niż czysta woda dokładnie przepłukać irygator czystą wodą.
Do irygacji polecamy stosować lekko ciepłą wodę. Nie tylko podniesie to komfort samego zabiegu ale wpłynie też na efektywniejsze poluzowanie płytki nazębnej.
6. Kiedy stosować irygację wodną - przed czy po myciu zębów?
Standardowo przed myciem zębów. W pierwszej kolejności wypłukujemy resztki pożywienia oraz luzujemy twardniejący nalot, który następne wymiatamy za pomocą szczoteczki do mycia zębów. Ponieważ pasty po zabiegu szczotkowania nie należy wypłukiwać ( wyjątkiem są pasty z węglem i barwnikiem do kontroli płytki nazębnej), stosowanie irygatora po myciu zębów, przerwałoby proces wchłaniania się substancji zawartych w pastach do szkliwa zębów. Pozostawiając pastę na zębach pozwalamy jej nadal wzmacniać szkliwo. Nadmiar pasty wypluwamy i czyścimy język (za pomocą dedykowanego czyścika). Tym którzy może się to wydawać niehigienicznie, przypominamy, iż wcześniej dokładnie wyczyściliśmy jamę ustną za pomocą irygatora, a resztki pasty ze śliną usunęły pozostałe zanieczyszczenia z naszych zębów.
Wiemy już jak irygator może pozytywnie wpłynąć na zdrowie naszej jamy ustnej. Pozostaje dokonać właściwego wyboru i tak jak już wcześniej wspomnieliśmy irygator dentystyczny Aquajet Little Doctor to kandydat może nawet idealny.
Parametry techniczne irygatora LD A9:
Ciśnienie wody: 200-930 kPa
Regulacja сiśnieniа: płynna
Pojemność zbiornika: 500 ml
Nasadki w komplecie: 4 szt.
Częstotliwość pulsacji: 400-1800 impulsów/min
Waga: 1200 ± 20 g
Wymiary: mm 160 (wys.) x 170 (szer.) x 168 (gł.) mm.
Zasilanie: 100-240V ~50/60Hz
Irygator dentystyczny Aquajet LD- A9 to mocne urządzenie z szeroką możliwością regulacji przepływu wody. Odpowiednio dobrane ciśnienie pozwoli nam na skuteczną pielęgnację jamy ustnej i możemy je dostosować do rodzaju przeprowadzanej irygacji czy stanu naszych dziąseł. Z innym ciśnieniem będziemy usuwać resztki pożywienia po posiłku, z innym usuwać biofilm z linii dziąseł a jeszcze innym przepłukiwać kieszenie przydziąsłowe. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest fakt, że jest ono wyposażone w pokrętło umożliwiające płynną regulację ciśnienia. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pochyleni nam umywalką, próbujemy jeszcze kontrolować na którym programie mamy ustawione urządzenie. Irygator LD A9 dzięki płynnej regulacji, zdejmuje z nas ten problem. Komfortowo dobierzemy odpowiednią moc przepływu wody, nie odrywając swojej uwagi od przeprowadzonego zabiegu.
Pojemnik który pomieści pół litra wody zapewni nam jednorazowo czas odpowiedni do usunięcia zanieczyszczeń z jamy ustnej nawet w przypadku stałego aparatu ortodontycznego. Pojemnik wypełnimy zawsze w ilości wody, która nam będzie potrzebna. Wysoka ilość pulsacji zapewni efektywne rozbijanie płytki nazębnej.
Irygator dentystyczny LD A9 jest niedużych rozmiarów, a jego konstrukcja nie jest uciążliwa w przypadku konieczności transportu. Niewątpliwą zaletą jest możliwość zawieszania urządzenia na ścianie. W zestawie znajdują się elementy, które to umożliwią.
Irygator dentystyczny Aquajet LD A9 zrobił na nas bardzo dobre wrażenie wizualne. Jest wykonany estetycznie i dobrze będzie się prezentować w łazience.
Na wyposażeniu są końcówki do irygacji codziennej, końcówki z pęczkowym włosiem do precyzyjnego usuwania płytki nazębnej oraz specjalistyczne końcówki do czyszczenia kieszeni przydziąsłowych.
Producent zapewnia dwuletnią gwarancję, realizowaną metodą door to door, co oznacza, iż w przypadku problemów wystarczy zgłosić problem bezpośrednio w serwisie gwarancyjnym. Urządzenie zostanie od nas bezpłatnie odebrane i dostarczone po zakończonym procesie reklamacyjnym.
W naszej opinii irygator dentystyczny Aquajet LD -A9 to urządzenie na które wato się zdecydować. Spełnia wszystkie wymogi techniczne, jest dobrze wykonany, ma końcówki , które zapewnia nam odpowiednio efektywną higienę jamy ustnej. Jest to urządzenie, które rekomendujemy Pacjentom.
Irygator stomatologiczny jest dostępny pod linkiem:
https://www.dentystapoleca.pl/produkt/aquajet-ld-a9-irygator-dentystyczny-z-mocnym-strumieniem-wody/