2024-11-22 Nadwrażliwość zębów - przyczyny, skutki i przeciwdziałanie |
Nadwrażliwość kontaktowa zębów na takie czynniki jak dotyk, ciepło/zimno czy słodkie/kwaśne substancje może dotyczyć nawet ponad 20% społeczeństwa. Problem jest bardzo dokuczliwy i znacznie obniża komfort codziennego życia. Aby skutecznie przeciwdziałać skutkom nadwrażliwości trzeba zrozumieć co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Nadwrażliwości można skutecznie przeciwdziałać. Nadwrażliwość zębów - co ją powoduje? Przyczyną nadwrażliwości zębów na wyżej wymienione czynniki jest odsłonięcie szyjek i korzeni zębów oraz erozyjne ubytki szkliwa. Zabezpieczająca ząb twarda warstwa szkliwa została naruszona i odsłonięta zostaje kolejna, wrażliwa na bodźce zębina. Do najczęstszych przyczyn osłabienia i uszkodzeń warstwy szkliwa należą:
Do najczęstszych przyczyn odsłaniania się korzeni zębów dochodzi w wyniku :
Analizując przyczyny powstawania nadwrażliwości nietrudno wyciągnąć wnioski, że nasz styl życia i nawyki mają decydujący wpływ na powstawanie naszych problemów. Wybierając pastę wybielającą czy szczoteczki do mycia zębów dopasujmy ją do naszych potrzeb uwzględniając stan naszego szkliwa oraz dziąseł. Absolutnie nie powinno dopuszczać się do zalegania kamienia nazębnego, ma on wpływ nie tylko na estetykę naszego uśmiechu, stan dziąseł czy nieświeży oddech ale również jest obecnie uznawany za jedn z czynników poważnych chorób cywilizacyjnych czy neurologicznych, zawałów a nawet poronień ciąży. W codziennej pielęgnacji jamy ustnej nie powinno zabraknąć takich akcesoriów jak: irygator dentystyczny, nić dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe, pasty i płyny antybakteryjne, nawilżające czy wspomagające mikrobiom jamy ustnej. O szkliwo zębów nadwrażliwych możemy dbać sięgając po produkty dedykowane dla Pacjentów z tym problemem. Zawierają one w swoim składzie na ogół: fluor, hydroksyapatyt oraz azotan potasu, który ogranicza reakcje bólowe i znacząco podnosi komfort szczotkowania zębów i życia codziennego bez bólu i dyskomfortu. Rola fluoru w znoszeniu nadwrażliwości zębów. Fluor jest jedną z najlepiej przebadanych substancji szeroko stosowanych w stomatologii. Dzięki jego szczególnym właściwościom odgrywa on rolę na kliku poziomach:
Fluor w znacznym stopniu wpływa zatem na odpowiednią gęstość i twardość szkliwa zębów. Hamuje on przyczyny odwapnienia szkliwa zębów, tworzy odporną na kwasy powłokę a co za tym idzie przeciwdziała odsłanianiu wrażliwej na czynniki zewnętrzne warstwy zębiny. Rola hydroksyapatytu w nadwrażliwości zębów. Hydroksyapatyt to naturalny budulec naszych zębów, stanowi 90% jego masy. To związek mineralny z grupy fosforanów wapnia nazywany często " płynnym szkliwem". Hydroksypatyt jest szeroko stosowany w medycynie i kosmetyce oraz jest uznawany za substancję wysoce bezpieczną. Jest dobrą alternatywą dla osób, które unikają stosowania produktów z fluorem. Mechanizm działania hydroksyapatytu wapnia polega na:
Zdolność do odwracania początkowej demineralizcji szkliwa (kredowo-białawe przebarwienia) jest szczególnie ważna w przypadku nadwrażliwości zębów oraz ogólnie pojętej profilaktyki przeciw próchnicy zębów. Mając na uwadze fakt, iż hydroksypatyt w produktach do higieny jamy ustnej choć syntetyczny to wysoce biozgodny, jest substancją, która doskonale odnajdzie się w przypadku higieny zębów małych dzieci. Również u osób z fluorozą oraz osób z niepełnosprawnościami, leżących gdzie stosowanie past z fluorem ze względu na utrudnioną higienę bądź przeciwwskazania, będzie niewskazane, stosowanie hydroksyapatytu będzie bezpieczniejsze w stosowaniu. W przypadku dzieci szczególnie zagrożonych próchnicą, w połączeniu z jonami fluoru w dedykowaną odnośnie wieku ilości, stanowić będzie efektywną ochronę przed próchnicą zębów mlecznych. Należy pamiętać, iż zdrowe, wolne od próchnicy zęby mleczne to zdrowe zęby stałe, które będą pojawiać się na kolejnych etapach życia. Warto zaznaczyć, iż w przypadku zębów mlecznych ryzyko wystąpienia nadwrażliwości jest niemałe i wynika to z faktu, iż szkliwo zębów mlecznych jest cieńsze niż szkliwo zębów stałych. Ponieważ hdroksyapatyt może tworzyć na powierzchni zęba powłokę, która nie tylko tworzy barierę ochroną przed bakteriami, płytką nazębną oraz kwasami to dodatkowo, warstwa ta da efekt optycznego rozjaśnienia zębów. To wskazówka dla wszystkich, którzy chcą w sposób naturalny, bezpieczny i z dodatkowymi zaletami poprawić kolor swoich zębów. Azotan potasu - szybka ulga w znoszeniu nadwrażliwości zębów Azotan potasu to substancja chemiczna, która wnika przez szkliwo i zębinę aż do miazgi gdzie hamuje przepływ reakcji bólowych. Jest to szczególnie polecany środek po procesie wybielania zębów oraz u osób, które odczuwają ból podczas szczotkowanie zębów. Pasty, które zawierają azotan potasu i znoszą nadwrażliwość zgodnie z wytycznymi FDA powinny zawierać 5% jego zawartości.
Suchość jamy ustnej, niedobór śliny, kserostomia - ważny aspekt diagnozowania przyczyn powstawania nadwrażliwości zębów. Niedobory śliny to poważny problem, który zaburza równowagę w jamie ustnej. Przyczyną takie stanu mogą być choroby, niektóre leki czy słabe nawadnianie organizmu. Ślina ogrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu próchnicy oraz zapobieganiu chorobom dziąseł. Kiedy spożywamy pożywienie jej pH ulega obniżeniu przez co kwasy działające na szkliwo zębów mogą aktywować procesy demineralizacji. Z chwilą kiedy skończymy posiłek, organizm zaczyna regulować warunki panujące w jamie ustnej, poprzez ślinę właśnie. Jej pH wzrasta niczym nie hamowane i procesy odwapnienia szkliwa ulegają odwróceniu. W przypadku niedoborów śliny jama ustna pozostaje bez naturalnej ochronny a zęby są narażone na utratę minerałów. A osłabione szkliwo to jedna z przyczyn występowania nadwrażliwości. Niedobory mogą występować dyskretnie, okresowo lub patologicznie i mówimy wtedy o jednostce chorobowej jaką jest kserostomia. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu a w przypadku, gdy występują u nas poważne zaburzenia sięgnąć po odpowiednie preparaty. W naszym sklepie znajdują i się pasty i płyny nawilżające oraz silnie skoncentrowane żele, które stanowią substytuty śliny. Jak postępować w przypadku wystąpienia nadwrażliwości oraz jak jej przeciwdziałać? Czyli jak nie szkodzić sobie więcej i przynieść ulgę w przykrej dolegliwości jaką są reakcje bólowe? Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę powstałego problemu i tu należy udać się po poradę do gabinetu stomatologicznego. Lekarz dentysta oceni stan naszego uzębienia, gęstość szkliwa, sprawdzi czy nie ma pęknięć na powierzchni zębów, ubytków czy nie zalega kamień nazębny i w jakim stanie są nasze dziąsła, które utrzymują zęby w miejscu. Zaplanuje odpowiedni dostosowany do potrzeb Pacjenta proces leczenia. Pacjent może również aktywnie codziennie poprzez odpowiednią profilaktykę i higienę jamy ustnej podjąć skuteczną walkę z nadwrażliwością zębów. 1. Należy odpowiednio dobrać produkty do codziennej higieny jamy ustnej:
2. Należy przestrzegać pewnych zasad w życiu codziennym, które mają wpływ na stan w jakim jest szkliwo zębów
W naszym sklepie znajdują się profesjonalne produkty, które zapobiegają przyczynom nadwrażliwości oraz ograniczają jej skutki. Poniżej przedstawimy kilka z nich, kolejność jest przypadkowa i zaznaczamy, że oferta w tym zakresie jest ogromna. Wybraliśmy te, które znajdą szybkie rozwiązania w przypadku występowania ostrych stanów bólowych.
Pasta do mycia zębów nadwrażliwych. Miradent Mirasensitve HAP + zawiera w swoim składzie aż 30% hydroksypatytu, który jest podpierany jonami fluoru (1450 ppmF) oraz azotanem potasu, który redukuje ból Curasept Biosmalto Wrażliwe Zęby - skład również oparty na kompleksie bioaktywnych hydroksyapatytów, fluorze oraz azotanie potasu Vitis Sensitive - zawiera fluor, hydroksyapatyt, azotan potasu oraz składniki działające kojąco na dziąsła Apadent Sensitive - formuła oparta na hydroksypatycie wapnia i azotanie potasu. Zawiera w swoim składzie również substancję uważaną za wysoce efektywną w walce z kamieniem nazębnym
Płyny do płukania jamy ustnej z problemem zębów nadwrażliwych: SensiKIN płyn i aerozol do aplikacji miejscowej - polecane do stosowania w przypadku powstawania nagłych i silnych reakcji bólowych Curasept Biosmalto Wrażliwe Zęby - stanowi uzupełnienie pasty do mycia zębów z tej serii Vitis Senitive - uzupełnia pastę z tej samej serii
Produkty do intensywnego wzmocnienia szkliwa zębów: GC Tooth Mousse - popularny preparat przywracający mineralizację szkliwa, przeciwwskazaniem jest alergia na białko mleka krowiego GC MI Paste - odpowiednik pasty Tooth Mousse tylko wzbogacony dodatkiem fluoru ApaCare Repair - formuła oparta na wysokiej dawce hydroksyapatytu, do stosowania bez ograniczeń wiekowych ApaCare Lack - preparat przeznaczony do aplikacji w gabinecie stomatologicznym Biomalto Sensitive Mousse - szybko łagodzący stany bólowe
Polecane szczoteczki do mycia zębów wrażliwych: Mara Expert Ultra X - główka szczoteczek zawiera aż 6580 miękkich i gęsto upakowanych włókien. Szczoteczki zapewniają wysoce efektywne szczotkowanie bez ryzyka podrażnień i uszkodzeń Curasept z systemem Soft Touch- dostosowane do mycia zębów wrażliwych, z odsłoniętymi szyjkami zębów Curaprox Velvet - zapewnia ultra delikatne czyszczenie zębów nadwrażliwych, z problemem odsłoniętych szyjek oraz w przypadku stanów zapalnych dziąseł (krwawienia, opuchlizna, znaczne podrażnienie) Mizuha Fuji - innowacyjne japońskie szczoteczki z miękkim i stożkowo zakończonym włosiem. Stosowanie szczoteczek Mizuha pozwala na efektywne usuwanie płytki nazębnej nawet w przypadku niestosowania past do mycia zębów
|