Oferta elektrycznych szczoteczek do mycia zębów rośnie z każdym rokiem. Wybór dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Jednak to ani marka ani wygląd urządzenia nie powinien stanowić o jego wyborze. Szczoteczkę do mycia zębów, tak jak pastę należy odpowiednio dobrać pod własne potrzeby. W pierwszej kolejności należy określić w jakim stanie jest aktualnie nasza jama ustna oraz z jakimi problemami stomatologicznymi borykamy się w jej obrębie. Odpowiedni wybór szczoteczki do mycia zębów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia naszej jamy ustnej. Decydując się na urządzenie elektryczne stoimy przed wyborem pomiędzy szczoteczkami rotacyjnymi, sonicznymi, soniczno-jonowymi oraz ultradźwiękowymi. Która z nich będzie odpowiednia właśnie dla nas?
Dowiedz się więcej: Szczoteczka elektryczna, soniczna, soniczno- jonowa czy ultradźwiękowa – którą z nich wybrać?Wszystkie szczoteczki zasilane akumulatorowo to jedna wielka rodzina szczoteczek elektrycznych. Ze względu na wykonywany ruch główki czyszczącej lub rodzaj pracy dzielimy je na obrotowe, soniczne, soniczno-jonowe lub ultradźwiękowe.
Szczoteczki soniczne wykonują zalecany przez dentystów ruch wymiatający, który w połączeniu z zaawansowaną technologią soniczną zapewnia bezpieczne dla dziąseł szczotkowanie zębów. Wysoka amplituda drgań wraz z szybką pracą końcówki czyszczącej oraz płynami jamy ustnej powodują wytworzenie mikrobąbelków, które docierają w obszary często nieosiągalne dla szczotkowania manualnego. Korzystając ze szczoteczki sonicznej należy pamiętać o zachowaniu kilku zasad. Ważne aby podczas szczotkowania nie dociskać główki szczoteczki do powierzchni zębów aby nie zakłócać ruchu wymiatającego, który wykonuje. Włosie należy skierować pod kątem 45 stopni i delikatnie przesuwać po łuku zębowym. Można wykonywać minimalny ruch wymiatający, jednak zdecydowanie należy jej nie przeszkadzać.
Całkiem niedawno pojawiły się na naszym rynku szczoteczki wykorzystujące technologię soniczną, którą połączono z mocą jonów i są to szczoteczki z technologią soniczno-jonową. To absolutni pogromcy płytki nazębnej. Za pomocą ujemnych jonów, które wytwarza urządzenie, z powierzchni zębów odrywana jest dodatnio naładowana płytka nazębna. Zęby pozostają doskonale czyste i wypolerowane, co utrudnia odkładania się nowych osadów na ich powierzchni. Szczoteczki mają zredukowaną moc soniczną, dzięki czemu są delikatniejsze dla dziąseł ale za sprawą jonów bezwzględne dla gromadzących się osadów.
Szczoteczki ultradźwiękowe to kolejna grupa urządzeń elektrycznych do mycia zębów. Wytwarzają falę ultradźwiękową o częstotliwości 1,6 MHz, która rozrywa łańcuchy bakterii stanowiących skład płytki nazębnej. Emitowane przez szczoteczkę fale działają do 5 mm od końca włosia! Ultradźwięki obok działania antybakteryjnego, wykazują terapeutyczny wpływ na dziąsła użytkownika, poprawiając ich ukrwienie oraz ogólną kondycję. Zastosowana technologia, tak jak w przypadku urządzeń soniczno-jonowych, zapewnia sterylizację końcówki czyszczącej. Nieprzenoszenie bakterii na kolejne powierzchnie stanowi istotny czynnik sprzyjający zachowaniu ogólnego zdrowia jamy ustnej.
Nowoczesne szczoteczki do mycia zębów, bez względu na zastosowaną w nich technologię są wyposażone w:
Która z tych szczoteczek będzie odpowiednia dla nas?
Co wspólne dla wszystkich typów elektrycznych szczoteczek do mycia zębów to fakt poparty badaniami, iż użytkując w zasadzie każdą z nich usuniemy do 100% więcej płytki nazębnej niż w przypadku mycia zębów za pomocą szczoteczki manualnej. Czyli jeżeli naszym problemem jest niedostateczna higiena jamy ustnej, mamy tendencję do odkładania się nalotu, kamienia nazębnego , próchnicy zębów oraz mamy skłonność do przebarwień, wymiana szczoteczki ręcznej na elektryczną będzie korzystnym dla nas wyborem.
Wiemy już, że dzięki urządzeniu elektrycznemu możemy osiągnąć lepsze efekty czyszczące. Pozostaje kwestia odpowiedniego wyboru pod kątem własnych potrzeb.
1.Pacjenci z delikatnymi dziąsłami, skłonnymi do podrażnień i tkliwości
Dla tej grupy Pacjentów sprawdzą się zarówno szczoteczki soniczne, soniczno-jonowe oraz ultradźwiękowe a w przypadku lekkiej i umiarkowanej nadwrażliwości, dla niektórych osób odpowiednie będą również szczoteczki soniczne. Ważne aby nasza szczoteczka pozwoliła nam dopasować jej pracę do naszych indywidualnych potrzeb i ograniczeń. Wybieramy produkty, które mają co najmniej 2-3 programy, w tym program do mycia zębów delikatnych oraz posiadały zróżnicowane końcówki czyszczące. Może się okazać, że po jakimś czasie nasze dziąsła na tyle poprawią swoją kondycję iż z programu sensitive, przejdziemy do mocniejszych trybów czyszczenia
2. Pacjenci z problemem kamienia nazębnego oraz osoby, wymagające celowanej profilaktyki przeciw płytce nazębnej
Mowa tu o Pacjentach z implantami, niektóre osoby z aparatami ortodontycznymi oraz każdy z problemem wzmożonego odkładania się płytki nazębnej, u których kamień nazębny stanowi poważny problem. Rekomendujemy tu w pierwszej kolejności szczoteczki soniczno-jonowe. Zastosowana w nich łączona technologia, zapewnia doskonałe efekty czyszczące, która minimalizuje ryzyko odkładania się kamienia nazębnego. Szczoteczki w tej technologi nie potrzebują stosowania past do mycia zębów aby uzyskać tak wysokie wyniki w usuwaniu płytki nazębnej. Szczoteczki są również łagodniejsze dla dziąseł, co w przypadku osób, u których kamień powoduje problemy periodontologiczne może być wysoce cenioną zaletą. Dobrze sprawdzą się również w tym przypadku szczoteczki soniczne. Dzięki wysokim pulsacjom i szybkim ruchom wymiatającym, efektywnie usuną nalot z powierzchni zębów.
Pamiętajmy, iż w przypadku problemów z kamieniem nazębnym zęby szczotkujemy trzy razy dziennie lub stosujemy płyn antybakteryjny pomiędzy porannym oraz wieczornym zabiegiem czyszczenia zębów. Warto też wdrożyć irygację wodną (irygatory dentystyczne).
3.Pacjenci z zaawansowaną chorobą dziąseł
Choroby dziąseł wymagają dokładnego przestrzegania zaleceń lekarzy prowadzących. Osoby, które dostaną zielone światło do stosowania urządzeń elektrycznych, powinny rozważyć w pierwszej kolejności zakup szczoteczki ultradźwiękowej. Polecamy tu szczególnie markę Megasonex. Szczoteczka posiada trzy tryby pracy, w tym program szczoteczki manualnej, który emituje terapeutyczną dla dziąseł falę ultradźwiękową. Polecamy również szczoteczki soniczno-jonowe do stosowania wraz z szerokimi i miękkimi końcówkami periodontologicznymi.
4. Pacjenci z odsłoniętymi szyjkami zębów
Zdecydowanie dla tej grupy zalecane są szczoteczki, które wykonują ruch wymiatający, czyli i soniczne jak i soniczno-jonowe oraz szczoteczki ultradźwiękowe. Odsłaniające się szyjki zębów są najczęściej konsekwencją nieumiejętnego szczotkowania zębów. Należy wybierać końcówki miękkie, nawet jeżeli ulegają szybkim odkształceniom. Kontrolujmy siłę nacisku jaką stosujemy na dziąsła.
5. Pacjenci z przebarwieniami zębów pochodzenia zewnętrznego
Osoby borykające się z problemem nieestetycznych plam pochodzących z barwiącej żywności czy tytoniu docenią szczoteczki soniczne. Wraz z odpowiednio dobraną pastą do mycia zębów szczotkowanie zębów tym typem szczoteczki przyniesie zauważalne efekty w krótkim czasie. Dedykowane końcówki oraz programy wybielające czy głęboko czyszczące ułatwią nam usuwanie przebarwień zębów.
6. Pacjenci z aparatem ortodontycznym
Im polecamy szczoteczki soniczne oraz szczoteczki soniczno-jonowe. Konieczne będzie wprowadzenie dodatkowej szczoteczki manualnej jednopęczkowej, jeżeli nie posiada ich szczoteczka soniczna na wyposażeniu lub nie wchodzi w skład akcesoriów irygatora dentystycznego. Higiena osób ze stałymi aparatami ortodontycznymi jest bardziej skomplikowana i wymagająca i poświęcimy jej więcej uwagi w osobnym wpisie bloga.
7. Pacjenci z rozrusznikiem serca
Osoby, które korzystają z takiego wspomagania koniecznie muszą skonsultować się wcześniej ze swoim lekarzem prowadzącym aby upewnić się czy stosowanie takich urządzeń będzie dla nich bezpieczne.
8. Pacjenci z alergiami i nietolerancjami, które utrudniają dobór pasty w codziennej higienie jamy ustnej oraz niektóre osoby niepełnosprawne leżące
Dla tej grupy dedykujemy szczoteczki soniczno-jonowe. Jak już wyżej wspomnieliśmy ten typ szczoteczki nie wymaga stosowania past do mycia zębów. Wystarczy zwilżyć końcówkę wodą aby uzyskać doskonały efekt czyszczący.
Pozostaje nam już tylko wybór pomiędzy producentami i modelami urządzeń. Co jak wiemy, też prostym wyborem nie jest. Tutaj wiele mogą podpowiedzieć osoby, które już korzystają z takich udogodnień. Pytajmy znajomych, czytajmy opinie, zwróćmy uwagę na możliwość spersonalizowania szczoteczki poprzez szeroką ofertę różnych końcówek czyszczących, dzięki czemu nasza szczoteczka może stać się bazą dla całej rodziny. Zwróćmy uwagę na gwarancję, dostępność serwisu i koszt eksploatacji w postaci końcówek wymiennych.
W sklepie internetowym DentystaPoleca.pl znajdą Państwo szeroką ofertę elektrycznych szczoteczek do mycia zębów. Wybrane przez nas marki szczoteczek sonicznych: Blaupunkt, Smilesonic oraz ApaCare. Znajdziecie tu Państwo również doskonałe japońskie szczoteczki soniczno-jonowe IONICKISS IONPA oraz japońskie szczoteczki ultradźwiękowe Megasonex. Ograniczyliśmy wybór do sprawdzonych i spełniających wysokie wymagania jakości marek.